Kako treba očistiti filter za bazena | Green Deal | Skip to main content
x
filter

Kako treba očistiti filter za bazena

Sistem filtera je srce bazena kroz koje prolazi voda u bazenu, tako da se može očistiti od svih ostataka i prljavštine, tako da je bazen uvek kristalno čist. Bez obzira na vrstu filtracije koju koristite, čišćenje filteri za bazene su i dalje operacija koja se mora pažljivo obaviti. Hajde da zajedno vidimo kako temeljno očistiti filter bazena!

 

Peščani filter



Peščani filter je jedan od najčešćih i široko korišćenih sistema za čišćenje bazena. U suštini, funkcioniše tako što vodu iz bazena propušta kroz grubi filterski pesak, pesak sakuplja prljavštinu i ostatke iz vode koja prolazi kroz njega i vraća je čisto u bazen.

Kako očistiti peščani filter:

Tokom vremena, prljavština se akumulira u pesku, što smanjuje kapacitet filtracije i izaziva povećanje pritiska. Kada se to dogodi, to znači da je vreme za čišćenje peščanog filtera.

Isključite pumpu

Postavite ventil u položaj "povratno ispiranje".

Pripremite odvodno crevo i ponovo uključite pumpu

Ponovo isključite pumpu, podesite ventil filtera na "ispiranje" i ponovo ga uključite

Kada se povratno ispiranje završi, ne zaboravite da isključite pumpu pre nego što vratite ventil na "filter", a zatim ga ponovo uključite.

Ne koriste svi bazeni peščane filtere za čišćenje vode, neki sistemi koriste kertridže za uklanjanje prljavštine i drugih nečistoća iz vode.

Kada treba zameniti pesak u filteru za bazen? Generalno, ako se redovno održava, pesak u filteru može trajati 3-5 godina, nakon čega se mora zameniti.

filter


 

Uložak filtera


Drugi najčešći sistem filtera je kertridž filter. Reč je o posudi u koju se ubacuje cilindrični kertridž od celuloze i poliamida. Voda izvučena iz bazena teče kroz kertridž, koji zadržava svu prljavštinu i prašinu.

Kako očistiti uložak filtera za bazen? Ako nakupljena prljavština postane previše, potrebno je da uklonite kertridž i temeljno ga operite. Kartridži se obično mogu čistiti svake dve nedelje i zameniti svake 3-4 godine.

Nakon isključivanja sistema filtera i pumpe, izvadite uložak iz filtera i na njega nanesite odmašćivač i ostavite da se natapa u ovoj tečnosti duže vreme, čak i preko noći.Nakon toga, uložak i ostali delovi filtera se moraju isprati. sa vodom a zatim sastavljena . Ako zaptivka na dnu filtera više nije upotrebljiva jer je oštećena ili previše istrošena, mora se zameniti. Ali ako je i dalje u dobrom stanju, samo koristite mazivo na bazi silikona. Na kraju, zamenite kertridž, zatvorite filter i ponovo uključite sistem. Ove operacije su donekle komplikovane, ali jedna od prednosti kertridž filtera je što zahteva manje stalno čišćenje

filter